در حال بارگذاری ...
آذر متفکر:

خوشحالم که در این دوره سخت اقتصادی تئاتر شهر نفس میکشد

آذر متفکر : «مصاحبه» نام نمایشی است که به کارگردانی سید حسن اورازانی با فعالیتی نزدیک به نیم قرن در عرصه بازیگری و کارگردانی تئاتر قزوین و در تالار علامه رفیعی و با هنرمندی عمار رسولی و ابوالفضل قربانی تا 5 مرداد هر شب ساعت 30/19 به روی صحنه می رود.

اورازانی از آن دسته از کارگردانانی است که نزدیک یک دهه است که تنها تئاتر را برای مردم شهر خودش اجرا می کند و از حضور در جشنواره های سفارشی خود داری می کند.صرف نظر از ضعف های که اجرای نمایش مبتلا به آن است اما توصیه میکنم که علاقه مندان به تئاتر دیدن زنده اجرا را به فراموشی نسپارند.

تئاتر هنری است که علاوه بر نقاط مشترک نقاط افتراق زیادی را میان دوستداران خود ایجاد میکند .

یک اجرای موفق به مجموعه عوامل متعددی مربوط میشود که باید در کنار هم یک عنصر واحد را از دریچه صحنه به مخاطب نشان دهند که اگر هرکدام آنها کوچک ترین لغزشی انجام دهند مخاطب اجرای نمایش را به فراموشی می سپارد .

«مصاحبه» از یک طراح صحنه خلاق رنج می برد و درجاهایی ذهن مخاطب را منحرف میکند،وچه بهتر به نظر میرسید که کارگردان یک طراح صحنه را کنار خود میدید اما این معضل تئاتر ما است و خیل عظیمی از طرفداران و علاقه مندان به تئاتر یا بازیگرند و یا کارگردان و توجه و طراحی صحنه همواره به عهده کارگردان بوده است.

بازیگران نمایش کار را پیش میبرند اما از یک آشفتگی و سر در گمی بر روی صحنه رنج می برند که عامل آن گم شدن تکنیک مناسب برای ایفای نقش است ، و گویا آنها تنها با احساس خود نقش را بازی میکنند و اگر تلاش بازیگران با تکنیک هایی که در این حرفه دارای چهارچوب و قانون شده یکسان میشد تبلور و درخشانی نقش بهتر به تماشاگر می رسید.

قصد ندارم کارگردانی را به چالش دعوت کنم اما باید به تلاش آقای اورازانی به عنوان یک نیروی فعال تئاتری به دیده احترام نگریست.

تئاتری را که دغدغه شرکت در جشنواره را ندارد دست گروه اجرایی را برای انتخاب متون نمایشی مناسب باز میگذارد و مصاحبه نیز از این قاعده مستسنی نیست.

خوشحالم که در این دوره سخت اقتصادی تئاتر شهر نفس میکشد ، و بهتر آنکه به سلیقه های مختلف و استقلال هنری هنرمندان عرصه تئاتر به دیده احترام بنگریم و با همه کمبود های موجود خوشحال باشیم که هنوز تئاتر به راه خود ادامه میدهد.چه با ما و چه بدون حضور ما.

آذر متفکر
مطالب مرتبط

نظرات کاربران